Blog

KATEGORIE

Miejsca święte
Duchowość ojców pustyni
Miasta świata
Kościół na świecie
Święci
Z pamiętnika pielgrzyma - świadectwa
Z pamietnika podróżnika
Pokaż wszystkie

Relikwie Krzyża Świętego w Polsce

Miejsca święte

28

02

Chrześcijanie otaczają szczególną czcią krzyż, na którym umarł Jezus Chrystus dla zbawienia całej ludzkości. Czy w Polsce są relikwie Krzyża Świętego? Kto podzielił cenne szczątki?

CZYTAJ WIĘCEJ

Śpiewająca święta od orkiszu - o Hildegardzie z Bingen

Kościół na świecie Święci

30

01

Ta niemiecka święta nie była zwolenniczką umartwień, nie propagowała włosienic, co wywoływało niemałe zdumienie w jej czasach. Zachęcała do szukania równowagi między ciałem a duszą, życiem psychicznym i fizycznym. Uchodziła za powiernicę cesarza i reformatorkę religijną. Komponowała, leczyła, badała prawa natury i jej wpływ na życie człowieka. Dlaczego mniszka z tak bogatym w rozmaitą twórczość życiem jest nadal mało znana w Polsce i za granicą?

CZYTAJ WIĘCEJ

Polskie ślady w Libanie

Miasta świata

11

01

Co łączy Polaków z krajem pachnącym cedrami? Czy można w Libanie znaleźć ślady polskie? Za co libański szejk otrzymał Order Orła Białego?

CZYTAJ WIĘCEJ

Historia Polaków w Uzbekistanie

Kościół na świecie

07

01

Co wspólnego mają Polacy z Uzbekistanem? W jakim kontekście społeczno - politycznym nasi rodacy się pojawiają w historii tego egzotycznego, odległego kraju?

CZYTAJ WIĘCEJ

Boża Rodzicielka

Święci

01

01

Sobór w Efezie ogłosił, że Maryja jest Matką Boga - Bogarodzicą (Theotókos), Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi to najstarsze maryjne święto. Ojciec A. Pelanowski pisze:" Daje nam niepokalany wzorzec przyjmowania Syna Bożego. Każdy, kto rozważa słowa Biblii, staje się podobny do Niej."

CZYTAJ WIĘCEJ

Matka Boża rozwiązująca węzły - Augsburg

Kościół na świecie Święci

24

12

Matka Boża rozwiązująca węzły - jakie supły może rozplątać? Dlaczego warto pojechać do Augsburga i co ma z nim wspólnego papież Franciszek?

CZYTAJ WIĘCEJ

Patrząc w oczy Boga. Manopello.

Miejsca święte

04

12

Całun z Manopello wzbudza wiele emocji. Wielu znajduje w twarzy Chrystusa odpowiedź na nurtujące ich pytania o sens życia, o cierpienie. Znajdują tam radość i pokój w sercu. Dlaczego Bóg wybrał sobie tę małą włoską mieścinę?

CZYTAJ WIĘCEJ

Ks. Dolindo. Święty to kapłan!

Miejsca święte

31

10

"Dlaczego przychodzicie do mnie, skoro macie u siebie świętego?" - dziwił się św. o. Pio. Z jakiego powodu tak określał neapolitańczyka?

CZYTAJ WIĘCEJ

Trzy fontanny - Rzym

Miejsca święte Miasta świata

15

06

Opactwo Tre Fontane to opactwo-sanktuarium, położone w południowej części Rzymu, nad którym duchową opiekę sprawują ojcowie trapiści. Według przekazów ustnych, w tym właśnie miejscu św. Paweł Apostoł został ścięty mieczem. Jego odcięta głowa miała trzykrotnie uderzyć w ziemię, dając początek trzem źródłom. Kościół poświęcony męczeństwu św. Pawła jest najświętszym i najważniejszym historycznym i duchowym miejscem opactwa.

CZYTAJ WIĘCEJ

Abba, powiedz mi słowo...

Duchowość ojców pustyni

14

06

Wiadomo, że od końca III wieku po narodzeniu Chrystusa pustynia egipska, a wkrótce potem i inne wszelkie pustynie, pustkowia świata chrześcijańskiego, zaludniły się anachoretami. Poznając dzisiaj ich świat z ich pism i nauk, zresztą fascynujący nawet dla wielu ludzi, którzy zupełnie nie rozumieją tej nauki, gotowi bylibyśmy wyobrazić sobie ich życie jako jedno wielkie sam-na-sam z Bogiem, przerywane od czasu do czasu rozmowami z gromadką uczniów lub z sąsiadem starcem-pustelnikiem. Bardzo szybko jednak z tych samych pism dowiadujemy się, że na pustyni egipskiej trwał nieustanny ruch pielgrzymkowy,

CZYTAJ WIĘCEJ

Apoftegmaty Ojców Pustyni

Duchowość ojców pustyni

08

06

W czasach Ojców Pustyni dużą popularnością wśród młodych adeptów życia mniszego cieszyła się praktyka zasięgania rad u starych i doświadczonych Ojców. Dzięki takim spotkaniom do naszych czasów zachowały się tzw. apoftegmaty, czyli słowa Ojców, które były odpowiedziami na pytania innych współbraci.

CZYTAJ WIĘCEJ

Czy warto jechac do Nepalu?

Miasta świata

03

06

Wiele osób zna Katmandu jedynie z licznych przekazów medialnych pokazujących miasto w okresie tuż po tragicznym w skutkach trzęsieniu ziemi, które miało miejsce 25 kwietnia 2015 roku. W tym dniu przed południem doszło w Nepalu do wstrząsów o sile 7,8 w skali Richtera. Epicentrum znajdowało się ok. 50 kilometrów od stolicy kraju. Katmandu z medialnych obrazów to gruz, pył i ruiny. Ale czy tak jest naprawdę? Sprawdź z nami!

CZYTAJ WIĘCEJ

Przyjdź z Libanu, Oblubienico

Miejsca święte Duchowość ojców pustyni

03

06

Liban w Biblii posiada kilka odniesień, niektóre jasno i bezpośrednio wyrażone, inne – wspominane raczej zdawkowo. Podstawowym odniesieniem dla Libanu jest traktowanie go jako krainy, w której rosną cedry, piękne drzewa, a ich ilość jest niezmierzona. Z tego właśnie powodu z tamtych okolic pozyskiwano drogie i dobrej jakości drewno do budowy najbardziej okazałych budowli w Izraelu. Ale dlaczego oblubienica w Księdze Pieśni nad Pieśniami ma przyjść z Libanu?

CZYTAJ WIĘCEJ

KONTAKT

Warszawa
Bank : BZ WBK
Nr konta:16 1090 1753 0000 0001 0788 3787
Właściciel marki Moventur