Blog

WSTECZ

Betlejem - miasto narodzin Chrystusa

Miejsca święte Kościół na świecie

23

12

Betlejem dziś.


Od narodzin Chrystusa minęło ponad 2000 lat. Miejsce Jego przyjścia na świat zmieniło się pod każdym względem - zabudowań, ludności, religii i sytuacji politycznej.

Lecz nadal warto je odwiedzić, poczuć atmosferę i modlić się w miejscu, które Bóg wybrał dla siebie, by "się tam urodzić".


Betlejem dziś znajduje się w granicach Autonomii Palestyńskiej, jest otoczone murem bezpieczeństwa (od zachodu i północy). Na nim pojawiają się często napisy odnoszące się do sytuacji społeczno - politycznej, jednak najczęściej widać napis "Free Palestine". 

Mieszkańcom żyje się różnie - zważywszy na częste kontrole na tzw. checkpointach - życie muszą organizować inaczej, niż gdyby mieszkali np. w Sztokholmie czy Warszawie. Żeby dojechać do pracy do oddalonej o 30 km Jerozolimy, muszą ustawić się ok. 2.00 w nocy w kolejce do kontroli paszportowej i bagażowej. Turyści traktowani są w zgoła odmienny sposób - kontrola odbywa się w innej kolejce i trwa kilkanaście minut. Czym zajmują się mieszkańcy? Ich zajęcia to rolnictwo, uprawa winnic, drzew oliwnych i figowych oraz hodowla owiec. Inne źródło dochodów to także turystyka religijna oraz wytwarzane pamiątki czy dewocjonalia z drzewka oliwnego. 


W języku hebrajskim "Betlehem" znaczy dom chleba. Tutaj biblijny Jakub pochował ukochaną Rachelę, tu urodził się Dawid, a przede wszystkim Chrystus. Betlejem zamieszkuje dzisiaj około 30 tysięcy ludzi, głównie muzułmanów, chrześcijanie natomiast stanowią ok. 35 % mieszkańców.

W Betlejem turyści odwiedzają przede wszystkim Bazylikę Narodzenia Pańskiego. Co ciekawe, żeby do niej wejść, należy się schylić. To tzw. Drzwi Pokory. Dlaczego wejście jest tak niskie? Zamurowano je, by zapobiec bezczeszczeniu świątyni przez ludzi wjeżdżających doń konno. Cały kościół należy do obrządku grecko – prawosławnego, zaś znajdująca się wewnątrz Grota Narodzenia jest podzielona między prawosławnych i katolików. 

Jaki przebieg mają uroczystości Bożego Narodzenia w Betlejem?

Często pojawiają się problemy z dojazdem, kontrolami, jako że to teren znajdujący się nadal pod okupacją izraelską. Pasterkę celebruje się w kościele św. Katarzyny, obok Bazyliki Narodzenia. Przyjeżdżają wtedy politycy, korpus dyplomatyczny. Tłumy mieszkańców i turystów wypełniają szczelnie cały Plac Żłóbka. W samej bazylice obchody mają miejsce dwa tygodnie później ze względu na kalendarz juliański, według którego świętują prawosławni. 

W wigilię Bożego Narodzenia organizowane są harcerskie parady. Chrześcijańscy Palestyńczycy zasiadają do uroczystego posiłku w tzw. Pierwszy dzień świąt, czyli 25.12. Co wtedy jedzą? Kotleciki jagnięce, stek z kurczaka, kubbę czyli liście winogron wypełnione ryżem z mięsem, sałatki, słodycze i oczywiście piją bardzo słodką aromatyczną kawę z kardamonem. Czy dzieci otrzymują prezenty? Oczywiście! W zastępstwie św. Mikołaja pojawia się Baba Noel. 


Betlejem to miasto niewielkie, ale gwarne. Znajdziemy to typowy arabski suq, czyli targ, pełen aromatycznych przypraw, kolorowych ubrań. Życie skupia się w okolicy centralnego miejsca, jakim jest Ulica Żłóbka (Manger Street).  Warto tam pojechać. 


WSTECZ

KONTAKT

Warszawa
Bank : BZ WBK
Nr konta:16 1090 1753 0000 0001 0788 3787
Właściciel marki Moventur