Blog

WSTECZ

Święty Paweł - pierwszy pustelnik

Święci

15

01


Jego życie otwiera się przed nami dzięki św. Hieronimowi, który podaje, że Paweł urodził się w 228 roku, w Tebach, w Egipcie. Wcześnie osierocony, stał się spadkobiercą dużego rodzinnego majątku. Gdy miał zaledwie 15 lat, wybuchło krwawe prześladowanie chrześcijan za panowania cesarza Decjusza. Paweł zdecydował ukryć się na pustyni. Ale na wieść o tym, że jego szwagier, poganin, postanowił na Pawła donieść władzom, przyszły święty wyruszył ukryć się jeszcze głębiej na pustyni.

Po dwóch latach prześladowania ustały, lecz Paweł tak dalece rozsmakował się w samotnym życiu, że postanowił resztę swoich dni spędzić w jaskini. Skalna grota stała się jego domem na kolejne 90 lat. Czym się zajmował, co jadł na pustyni?

Legenda mówi, że kruk codziennie przynosił mu połowę chleba,. A gdy nie radził sobie z wykopaniem grobu, pojawiły się dwa lwy, z którymi żył w przyjaźni – one zrobiły to dla niego.

Warto przytoczyć jeszcze jedną historię, o której wspomina tradycja. Kiedy św. Antoni (Opat) chciał Pawła odwiedzić, kruk przyniósł w dziobie cały placek jęczmienny, a nie jego połowę jak dotychczas.

Czas spędzał na modlitwie, co może się wydawać niczym ciekawym albo błahym. Tylko modlitwa? Żadnej ciężkiej pracy? Nie jest łatwo modlić się wiele godzin dziennie, nie jest łatwo mieszkać na pustyni, gdzie brakuje wody, nie ma jedzenia i panuje skwar. Wielu ludzi nie chce jednak żyć lekko, łatwo i przyjemnie, dlatego Paweł Pustelnik znalazł naśladowców, którzy – tak jak on – tęsknili za głębokim życiem duchowym. To on, zdaniem historyków Kościoła, był pierwszym człowiekiem, szukającym na pustyni, w oddaleniu od ludzi ideału życia chrześcijańskiego.

Św. Paweł Pustelnik zmarł w 341 roku, jego kanonizacji dokonał papież Gelazy I w roku 491.

Zakon paulinów, powstały na Węgrzech w XIII wieku, przyjął za patrona Pawła z Teb. Stąd jego pełna nazwa brzmi Ordo Sancti Primi Eremitae Zakon Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika (OSPPE). Do Polski z Węgier sprowadził paulinów książę Władysław Opolczyk w XIV wieku. Paulini otrzymali wzgórze jasnogórskie w Częstochowie. Wybudowawszy kościół wkrótce umieścili w nim otaczany czcią Cudowny Wizerunek Matki Najświętszej.

Obecnie Zakon Paulinów stale się rozwija. Oprócz kilkunastu klasztorów w kraju, paulini mają także swoje domy w Chorwacji, Hiszpanii, we Włoszech i Niemczech oraz w USA, Australii czy w RPA i Kamerunie.

W paulińskim herbie znajdują się kruk, lwy i palma, która także dostarczała Pawłowi owoców. W Kościele Pierwszy Pustelnik wspominany jest 15 stycznia, jednak uroczystości z udziałem wiernych obchodzone są w najbliższą niedzielę po tym wspomnieniu. Jednym z elementów tzw. Pawełków jest śpiew XIV-wiecznych hymnów. Całuje się także relikwie św. Pawła Pustelnika, przygotowuje się scenki z życia patrona, a dzieci obdarowywane są cukierkami i figami, na pamiątkę pustynnego pokarmu św. Pawła z Teb.

 

WSTECZ

KONTAKT

Warszawa
Bank : BZ WBK
Nr konta:16 1090 1753 0000 0001 0788 3787
Właściciel marki Moventur