Chcę jechać

Uzbekistan

Uzbekistan to kraj wielkich rzek i bezlitosnych pustyń oraz koczowniczych plemion, od wielu stuleci niezmiennie żyjących w rytm zmian pór roku. Zapraszamy do krainy niezwykle twardych ludzi, zahartowanych w ciągłych bojach z surową naturą, jednocześnie bardzo gościnnych i zawsze uśmiechniętych.

To tu narodzili się i żyli wielcy wodzowie - Dżyngis Chan i Tamerlan. Pozostawili po sobie wspaniałe stolice, pełne przepięknych budowli i międzynarodowej atmosfery Jedwabnego Szlaku.

Uzbekistan jest państwem ciekawym i tajemniczym, kuszącym aurą egzotyki. Sława Samarkandy, Chiwy i Buchary przyciąga turystów z całego świata. Tak olbrzymie i sprawiające niesamowite wrażenie budowle jak Registan i meczet Bibi Chanum w Samarkandzie porównać można tylko z architekturą dynastii indyjskich Mogołów, dorównujące  rozmachem  Taj Mahal. 

To świecki kraj, ściśle kontrolujący wszelkie grupy religijne. Za religię narodową rdzenni Uzbecy uznają jedynie islam. Zakazane jest sprawowanie czynności religijnych i prowadzenie jakiejkolwiek agitacji religijnej poza oficjalnie zarejestrowanymi miejscami kultu. Katolików w całym kraju jest zaledwie kilkuset. Mają zarejestrowanych pięć ośrodków duszpasterskich: w Taszkiencie, Ferganie, Bucharze, Samarkandzie i Urgenczu - gdzie urodziła się Anna German. W czterech z nich posługują franciszkanie  z prowincji krakowskiej.

Cena: 0 PLN
Termin: 0000-00-00 - 0000-00-00
Dzien 1-2
Warszawa -Taszkent

Spotkanie na lotnisku Okęcie w Warszawie, przelot do Taszkentu. Lądowanie w Taszkencie w godzinach  porannych. Procedura wizowa. Msza św. w "polskim kościele", gdzie gromadzi się Polonia, a posługują polscy franciszkanie.
Lunch w lokalnej restauracji. Taszkent to największe miasto Azji, w którym nowoczesność miesza się z tradycją, budynki pozostałe po okresie komunizmu z charakterystyczną architekturą oraz stare medresy i centra religijne. Po lunchu zwiedzanie miasta między innymi Sobór Zaśnięcia Matki Bożej – prawosławny sobór w Taszkencie, od 1945 katedra eparchii taszkenckiej. Przejazd  do hotelu. Kolacja w  restauracji z  lokalną kuchnią.

Dzień 3
Taszkent - Chiwa

Po śniadaniu przelot do Urgench. Przejazd  do centrum miasta, gdzie mieszkała kiedyś polska piosenkarka i kompozytorka Anna German. Z powodu braku kapłana w Urgenczu do parafii dojeżdża  z Taszkentu biskup Jerzy Maculewicz, będący jednocześnie Attache ds.Kultury, Ordynariuszem kościoła katolickiego w Uzbekistanie i oficjalnym przedstawicielem wspólnoty katolickiej w Taszkencie. Po wizycie w Urgenczu przejazd do Chiwa. Chiwa, to perła Jedwabnego Szlaku, ośrodka handlowego, który zachwyca już od 2500 lat.
Zakwaterowanie w hotelu, a następnie wycieczka po mieście,  miedzy innymi kompleks architektoniczny Ichan-Kala, czyli stare miasto otoczone murami miejskimi, gdzie do dziś czuć klimat przeszłości. Teren wpisany na listę UNESCO pełen jest zabytków takich jak Cytadela Kunya-Ark, mauzoleum Pahlavan Mahmud, rezydencja ostatniego Chana Chiwy z mauzoleum Ismail Khodja. Podziwianie meczetu Dżuma oraz minaretu Kalta Minar. Kolacja  z pokazem folklorystycznym. Nocleg w hotelu.

Dzień 4
Chiwa - Buchara

W tym dniu przejazd do Buchary. Droga, która w przeszłości zabierała kupcom prawie miesią,c dziś to 6-7 godzin jazdy przez majestatyczną pustynię Kyzyl-kum, tereny nazywane w przeszłości "państwem tysiąca miast". Archeologowie do dziś nie odkryli wszystkich tajemnic jakie skrywa tutejsza ziemia. W czasie drogi okazja do podziwiania egzotycznych krajobrazów, z wędrującymi wielbłądami oraz jurtami nomadów. Po przyjeździe do Buchary zakwaterowanie w hotelu .
Buchara, mająca ponad 2500 lat, w przeszłości była największym i najważniejszym miastem na Wielkim Jedwabnym Szlaku. Miastem świętym – "Buchoro-ij-szarif”, do którego, tak jak do Mekki, wstęp dla "niewiernych” był zabroniony. Dzisiaj  przyjazna i gościnna, orientalna kusząca zapachami i gwarem  bazarów, małych restauracji i herbaciarni. Miasto  średniowiecznych budowli, meczetów i medres. Kolacja i nocleg.

Dzień 5
Buchara

Po śniadaniu poznanie niezwykłego miasta, jego atmosfery i zabytków. Zwiedzanie miasta ,– cytadela Ark, która w przeszłości stanowiła siedzibę Chana, mauzoleum Samanidów, uznawane za najstarszy zabytek islamu w tej części Azji, meczet piątkowy z Wielkim Minaretem Kolon, medresa Mir-i Arab z XVI wieku i inne. Lunch w lokalnej restauracji. Wizyta na starym bazarze pełnym orientalnego rękodzieła. Popołudniu relaks w tradycyjnym hammamie  z XVIII w. Opcja płatna dodatkowo). Wieczorna msza św. w parafii w Bucharze. Kolacja  w tradycyjnym w XIX wiecznym domu, w atmosferze jak z "Baśni tysiąca i jednej nocy".

Dzień 6
Buchara - Nurota - Jurty

Przejazd do Samarkandy, postój w niezwykłym miejscu, aby doświadczyć bliskości natury oraz poznać życie koczowników.
Celem w tym dniu jest obozowisko jurt czyli tradycyjnych koczowniczych chat zbudowanych z lekkich naturalnych materiałów. Zwiedzanie miasta Nurota, założone w 327 p.n.e.  przez Aleksandra Wielkiego Stary  meczet oraz śluzy i system wodociągów   z czasów Aleksandra Wielkiego. Po dotarciu do obozu i krótkim odpoczynku eksploracja pustyni na wielbłądach (opcja płatna dodatkowo). Kolacja, a następnie kontynuacja wieczoru przy ognisku  z muzyką na żywo,  opowieści o tradycji koczowniczych mieszkańców Azji Środkowej – prawdziwie orientalna przygoda! Nocleg w jurtach.

Dzień 7
Nurota - Samarkanda

W godzinach porannych przejazd nad jezioro Ajdar-kul, które powstało w słonym zapadlisku na skutek katastroficznej powodzi Syr Darii latem 1969, kiedy Zbiornik Czardarski nie wytrzymał i woda zalała zapadlisko. Obecnie jezioro ma powierzchnię 3000 km², długość ok. 250 km i szerokość od 8 do 15 km. Piknik lunch nad jeziorem. Po lunchu przejazd do Samarkandy. Krajobraz zmieni się z pustynnego w coraz bardziej górzysty. Przyjazd do Samarkandy w godzinach popołudniowych, zakwaterowanie w hotelu. Przed kolacją  wizyta w winnicy Havrenko – degustacja uzbeckiego wina i koniaku. Kolacja w restauracji w centrum Samarkandy.

Dzień 8
Samarkanda - Takszkent

Wizyta na targu  Siyob, gdzie zapach orientalnych przypraw  unosi się w powietrzu i gdzie można spotkać wszystkie barwy Uzbekistanu zamknięte w wyrobach rzemieślników.
Zwiedzanie jednego z najstarszych miast świata, ośrodka sztuki i kultury islamu, jednego z najważniejszych przystanków na Jedwabnym Szlaku. Podróż w przeszłość rozpocznie się  na Placu Ragistan otoczonym trzema monumentalnymi medresami. Obserwatorium Uług Bega, uznawane za najstarsze obserwatorium astronomiczne na świecie oraz Meczet Bibi Khanum. Lunch - podany zostanie pilaw najbardziej tradycyjne danie Uzbekistanu. Wieczorem  przejazd pociągiem do Taszkentu. Przejazd do hotelu.

Dzień 9
Taszkent

Wizyta na cmentarzu w Olmazor - cmentarzu żołnierzy, którzy zmarli w drodze do Wolnej Polski. Złożenie kwiatów na grobach. Wyjazd w Góry Chimgan - do krainy zielonych łąk i szczytów górskich porośniętych bujnym lasem przetykaną rwącymi potokami. Wjazd kolejką linową na szczyt góry Beldersay Gorge oraz wizyta nad malowniczym jeziorem Charvak. Lunch nad jeziorem. Powrót do Taszkentu. Kolacja. Powrót do hotelu wypoczynek, przed nocnym lotem.

Dzień 10
Taszkent - Warszawa

Nocny lot do Polski z przesiadką.

Program może ulec modyfikacji ze względu na godziny przelotów i rozkładu pociągów w Uzbekistanie oraz godzin otwarcia znanych obiektów.

CENA ZAWIERA:
• przeloty samolotem
• przejazdy klimatyzowanym autokarem
• wizę
• wyżywienie pełne
•  noclegi  w hotelu 3*/4* i nocleg w jurcie
• opłaty za wstęp do zwiedzanych obiektów, opłaty za przewodników lokalnych
• ubezpieczenie
• opłatę składki do Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego


CENA NIE ZAWIERA:
•  dopłaty do pokoju 1-osobowego (380 USD)
•  napiwków dla obsługi hotelowej oraz przewodników miejscowych (40 USD)
•  napojów do lunchy i  obiadokolacji
•  wydatków osobistych

WAŻNE INFORMACJE:
•  organizator zastrzega sobie prawo zmiany kolejności zwiedzania w zależności od: pogody, kondycji uczestników oraz godzin otwarcia obiektów, a także od zaistniałej sytuacji w czasie trwania
•  koszt pielgrzymki może ulec zmianie ze względu na zmiany kursu USD, cen biletów lotniczych i niestabilny rynek paliw

WARUNKI UBEZPIECZENIA:
Koszty Leczenia z assistance KL
Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków (NWW)
Bagaż
Koszty Ratownictwa (podlimit kosztów leczenia).
Ubezpieczenie nie obejmuje skutków chorób przewlekłych i nowotworowych. Należy zgłosić chęć wykupienia dodatkowego ubezpieczenia.

Istnieje również możliwość wykupienia ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z uczestnictwa w imprezie turystycznej:
Koszt ubezpieczenia - 2,8% wartości imprezy (ubezpieczenie rozszerzone o ryzyko chorób przewlekłych i nowotworowych: koszt ubezpieczenia 8,4% wartości imprezy)
Umowa ubezpieczenia kosztów rezygnacji z podróży może być zawarta w terminie najpóźniej 5 dni od daty zawarcia umowy uczestnictwa w imprezie turystycznej lub wpłaty całości lub części zaliczki,o ile ma to miejsce później niż zawarcie umowy uczestnictwa. W przypadku gdy do rozpoczęcia imprezy turystycznej lub wylotu jest mniej niż 30 dni, umowę ubezpieczenia kosztów rezygnacji z podróży można zawrzeć jedynie w dniu zawarcia umowy uczestnictwa w imprezie turystycznej.

POLSKA HISTORIA W UZBEKISTANIE

Uzbekistan leżał na szlaku żołnierzy gen. Andersa. Do tworzącej się armii z głębi ZSRR ciągnęły tysiące Polaków. Była to dla nich jedyna szansa na uratowanie się od niechybnej śmierci w sowieckich łagrach. Wielu zmarło z wycieńczenia w drodze do armii, inni - na szlaku jej przemarszu. W latach 1942-1943 w Uzbekistanie zmarło około 2500 polskich żołnierzy, a w pozostałych republikach Azji Centralnej ok. 600. 

Udało się jednak uratować ponad 120 tys. żołnierzy, którzy przez Kazachstan i Uzbekistan przeszli w 1942 r. do Iranu i na Bliski Wschód, by walczyć następnie na froncie włoskim z Niemcami. Niestety mimo wielkiej ofiarności nie dane im było wówczas dojść do swojej ojczyzny, która po zakończeniu II wojny światowej w 1945 r. znalazła się pod faktyczną okupacją ZSRR. Dla wielu Polaków, żołnierzy armii Andersa, był to początek emigracyjnej tułaczki.
Na szlaku proponowanego wyjazdu znajdują się miejsca związane z tą historią – proponujemy, aby  podczas podróży na chwilę zatrzymać się i uczcić pamięć żołnierzy marzących o wolnej Polsce.


SAMARKANDA
Kiedyś przewijali się tędy handlarze, transportujący Jedwabnym Szlakiem tkaniny i złoto, dziś Samarkanda to przede wszystkim mekka zachodnich turystów, z najstarszymi zabytkami w środkowej Azji. Ma ponad 2750 lat, a geografowie i poeci w przeszłości nazywali Samarkand "Rzymem Orientu", a nawet "Edenem Orientu". Turkusowe kopuły i śmiałe budowle wzniesione przez Timurydów przyciągają przyjezdnych.Timur Chromy znany również jako Tamerlan, władca w Azji Środkowej i Zakaukaziu, który ustanowił miasto stolicą państwa, przymusowo osiedlał tu rzemieślników i artystów. To właśnie oni: przybysze z Persji, Azerbejdżanu, Syrii i Indii  "zamienili barbarzyństwo w piękno"

BUCHARA

Buchara , mająca ponad 2500  lat, w przeszłości była największym i najważniejszym miastem na Wielkim Jedwabnym Szlaku. Miastem świętym – "Buchoro-ij-szarif”, do którego, tak jak do Mekki, wstęp dla "niewiernych” był zabroniony .  Dzisiaj  przyjazna i gościnna, orientalna kusząca zapachami i gwarem  bazarów, małych restauracji i herbaciarni. Miasto  średniowiecznych budowli ,meczetów i medres.


CEREMONIA HERBATY
Ceremonia herbaty jest szeroko rozpowszechniona w całym Uzbekistanie. Uzbecy piją herbatę, ilekroć nadarzy się okazja: na śniadanie, obiad i kolację, w pracy, w domu lub będąc gościem w czyimś domu. Ulubioną herbatą każdego Uzbeka jest zielona herbata - kok-chai. Żadna impreza, żadna uroczystość ani spotkanie przyjaciół nie obejdzie się bez niego. Herbatę podaje się w piala (miska do picia) wraz z owocami i orientalnymi słodyczami: parvarda (karmel uzbek), chałwa, navat (cukier krystalizowany), ciasteczko francuskie, grube naleśniki z masłem, kaymak (gotowana śmietana), suszone owoce lub miód.


Zobacz również

Nepal w cieniu najwyższych gór świata
Katmandu, Pokara, Równiny Teraju
SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY
Oblubienica przychodzi z Libanu
Św. Szarbel, cedry i maronickie pustelnie
SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY

KONTAKT

Warszawa
Bank : BZ WBK
Nr konta:16 1090 1753 0000 0001 0788 3787
Właściciel marki Moventur